Proč si zvolit betonový plot a dát mu přednost před jiným oplocením

Výrobce betonových plotů počítá s tím, že se bude jednat o výrobky s dlouhou životností. Předpokládá se, že tato konstrukce bude sloužit svému účelu po dobu čtyřiceti let. To však není jediné plus tohoto řešení oplocení, jaké jsou jeho další benefity?

betonový plot

Plot je tenký – kdybyste stavěli zeď z betonových bloků (tvárnic) nebo z kamenné výsypky v drátěné konstrukci, tzv. Gabion, budete potřebovat na hranici pozemku poměrně široký pás, který vám pochopitelně ukrojí docela velkou část plochy. U betonových plotů z tenkých panelů vystačíte jen se čtyřmi centimetry šíře podloží, pouze u sloupků potřebujete trochu více místa, ale rozhodně méně, než u kamenného Gabionu.

Můžete jej doplnit dřevem nebo kovem – betonové plotové odlitky mívají zajímavou povrchovou úpravu a navíc se dají dobře kombinovat s dřevěnými latěmi nebo s kovanými mřížemi. Při vhodně zvoleném řešení může jít i o velmi atraktivní stavební prvek, který skvěle doplní stavbu rodinného domu nebo rekreační chaty.

živý plot

Hodí se k živému plotu – vzhledem k malé zabrané ploše na okraji pozemku lze beton doplnit i živým plotem. Toto je vhodné např. tam, kde chcete mít zvenčí soukromí a uvnitř výhled na živé rostliny. Betonový plot je bezúdržbový, není nutné jej natírat ani jinak o něj pečovat, a tak předsazený živý plot nepředstavuje žádný problém po celou dobu životnosti oplocení.

Zvolíte si libovolnou výšku – betonový plot může být vysoký, jak si přejete, pouze jste limitováni dvěma a půl metry, což je maximum pro bezpečné ukotvení celé konstrukce. Ploty se sice staví z půl metru širokých kvádrů, ale první řadu lze zapustit pod úroveň země a tím pádem přesně stanovit výšku oplocení, jak je libo. Ploty je možné postavit na rovném terénu, ale také ve svahu, vždy musíte ovšem počítat s dvoumetrovou vzdáleností mezi sloupky a podle toho koncipovat komplexní řešení.