Je výhodnější používat plenky látkové nebo jednorázové? Co je vhodnější pro dítě?

V dřívějších dobách jiné, než látkové pleny neexistovaly. Když přišly na trh plenky pro děti jednorázové, maminky byly nadšené. Dnes se ale zase vrací látkové.

Je výhodnější používat plenky látkové nebo jednorázové? Co je vhodnější pro dítě?

Mnohé ženy si ještě pamatují doby, kdy musely hodiny vyvařovat a prát látkové plenky. Jistě, nebylo to nic jednoduchého a zabralo to podstatně více času, ovšem dnes je to všechno jinak. Nejenže jsou na trhu oblíbené plenky jednorázové, které se neperou, nežehlí ani nevyvařují, jen se jednoduše vyhodí, ale zase se do popředí dostávají i látkové pleny, které jsou dnes úplně jiné, než bývaly. Možná i vy přemýšlíte, co by bylo pro vaše dítě lepší a co bude lepší pro vás. Jak se rozhodnout, a kterým plenám dát přednost?

jednorázové pleny

Není se čeho bát

Určitě se nemusíte bát toho, že byste tak jako kdysi, s látkovými plenami strávili tolik času. Samozřejmě, že tak jako všechno, i látkové pleny prošly značnou proměnou a jejich údržba je o něco jednodušší, i když se stále musí prát a sušit, což zabere nějaký ten čas navíc. Možná se to ale opravdu vyplatí. Když si uvědomíme, kolik jednorázových plenek jedno miminko spotřebuje jen za den, kolik pak za týden, měsíc nebo za tři roky, kdy plenky využívá, je to obrovské číslo. V první řadě jsou tedy látkové pleny mnohem ekologičtější. Kromě toho uspoří hodně peněz, protože stačí pořídit jednu či dvě sady, které se dají neustále obměňovat, zatímco jednorázové plenky se musí neustále kupovat nové.

Látkové pleny sada se opravdu vyplatí. Navíc mají velmi kvalitní materiál, který je šetrný k dětské pokožce, s látkovými plenami se nemusíte obávat opruzenin a ekzémů u miminek, ovšem je třeba je pravidelně měnit. K dostání jsou různě velké sady, je vždy třeba pořídit dostatečné množství látkových plen tak, aby bylo možné je pravidelně měnit. Sice tak zpočátku budete muset investovat, celkově se vám to ale vrátí několikanásobně.

látkové pleny

Můžete vybírat

Pryč jsou rovněž domy, kdy byly k dostání jen jedny látkové pleny. Tedy jeden typ. Dnes je to jinak, můžete si vybrat z různých velikostí, barev a materiálů, vzory pro holčičky i chlapečky a také jsou každé pleny vhodné na jinou činnost nebo denní dobu. Můžete vybrat látkové pleny na noc nebo na den, na cesty i třeba pleny kalhotkové. Výhod mají látkové pleny nespočet, nevýhodou však určitě zůstává nutnost jejich údržby, praní a sušení.