Jóga

Jóga je velmi oblíbené sportovní cvičení, která se v posledních letech stává do popředí. Neposiluje jen svaly, ale i psychiku a duševní stabilitu.

Jaké benefity vám přinese?

Snížení stresu

Jeden z důvodů, proč je tato aktivita tak oblíbená, je ten, že se u ní spíš relaxuje. Může pomoci s úzkostmi, depresí, nebo i stresem. Dokáže vám přivést pocity klidu, míru a vyrovnanosti.  
jóga pozice

Dýchání

Celá jóga není ani tak o tom, abyste se zapotili, jako většina cvičení, ale je hlavně o dýchání. Díky tomuto se vám může zlepšit vitální kapacita plic, tím se vám zvýší a zlepší výkon a fyzička.

Spánek

Cvičení zkvalitňuje spánek, dodává energii po probuzení a ovlivňuje produkci hormonu melatonin, který ovlivňuje spánkový cyklus.

Hubnutí a flexibilita

A samozřejmě se hubne. Existují i rychlejší druhy, např. Powerjóga, kde je hubnutí asi nejintenzivnější. Dále se zaměřuje na ohebnost. Není nutné, abyste byli ohební před tím, než začnete jógu cvičit. Postupem času se vaše tělo přizpůsobí a vy budete schopni dělat všechny ty šílené cviky, které jste možná už zahlédli.

 

Existuje hned několik druhů, všechny jsou si v něčem podobné a je jen na vás, jakou si vyberete a která vám bude vyhovovat.
žena na podložce

Powerjóga

Je jedním z nejrozšířenějším typem. Je vhodná hlavně pro snížení váhy a posílení svalů v celém těle. Je vhodnější spíš pro aktivnější jedince, pro ty, kteří se rádi hýbou a nechtějí jen sedět na podložce.

 

Hatha jóga

Tento druh jógy je mnohem pomalejší, než výše zmiňovaná Powerjóga. Jde spíš o to uklidnit sebe i myšlenky, dává se důraz na dýchání a relaxaci.

Vinyasa jóga

Dynamicky připomíná trochu Powerjógu, zde se ale počítá s tím, že už nějaké předchozí zkušenosti s jógou máte, není tedy vhodná pro úplné začátečníky. Díky Vinyase se vám krásně zpevní svaly, má také detoxikační účinek a posiluje regeneraci organismu.

Aero jóga

Jedná se o, zatím, nerozšířený styl. Na rozdíl od předchozích typů, se necvičí na zemi na podložce, ale ve vzduchu. Cvičí se v závěsných vacích, které jsou pověšeny ze stropu dolů. Díky tomu, že nejste ukotvení na zemi, má vaše tělo mnohem větší prostor a možnosti, jak se hýbat. Skvěle uvolňuje páteř a klouby, ale je mnohem náročnější, než většina druhů před tím.