Bankovní či nebankovní půjčka?

Půjčky či hypoteční úvěry jsou dnes velice oblíbeným způsobem jak vyřešit finanční potíže třeba při pořizování bydlení, nového vozu či jakýchkoli jiných věcí, které potřebujeme k našemu životu. Někdy totiž není jiné cesty, jak jinak peníze na potřebnou věc sehnat. Spousta domácností má však v dnešní době problém sehnat si půjčku či hypoteční úvěr od banky a tím pádem se obrací na nebankovní instituce, které půjčky a hypotéky také poskytují. Nejedná se však o nijak častý jev, nebankovní společnosti mají v naší kultuře spíše špatné jméno. Je to oprávněné? Jaké jsou výhody nebankovních půjček?

předání klíčů

Zatímco bankovní hypotéky a úvěry podléhají přísné kontrole takzvaného registru neplatičů, také mají velice přísné podmínky pro získání úvěru, co se příjmů domácnosti týče. Je tudíž docela těžké získat hypoteční úvěr u banky, pokud nemáte našetřeno, nemáte dostatečné finanční zdroje a zároveň máte třeba záznam v registru dlužníků. Ten se maže až po pěti letech a často se v něm člověk objeví, aniž by věděl za co. Výhodou jsou nižší úroky, dobré podmínky a také poměrně spolehlivé podmínky, které se nemění. Nebankovní hypotéky oproti tomu získáte jednodušeji, ale také mají své podmínky. Nelze získat spotřebitelský úvěr bez doložení příjmů. I tak je ale větší šance získat právě tu nebankovní hypotéku než tu bankovní. Nebankovní instituce mají totiž většinou méně přísná kritéria ani tak přísný proces pro hodnocení žadatele a tím pádem stačí prokázat, zda na splácení hypotéky máte finance. Nebankovní hypotéky mají navíc další výhodu. Dají se využít v podstatě na cokoli. Hypotéku od banky dostanete pouze na jeden určitý účel – stavba domu, kopě domu, rekonstrukce a tak dále. Nebankovní instituce nezajímá, na co peníze využijete, zajímá je, zda máte čím ručit a zda máte z čeho splácet.

šetření peněz

Jak bankovní tak nebankovní úvěry či půjčky mají jedno společné. Neměli bychom si je brát na zbytečné a nepotřebné věci ale pouze, pokud nemáme jinou možnost.