Dovolená není jen o památkách, moři a turistice


Opět se blíží doba dovolených a vám se nechce jen polehávat na pláži u moře nebo se šplhat po klikatých trekkingových cestičkách někde v horách? Rádi byste si k dovolené přidali nějaký speciální zážitek nebo chcete prožít své volno úplně jinak? Pak si zkuste zajet za kulturou. Můžete si nějaký zájezd vybrat přímo ve specializované cestovní kanceláři. Pokud však umíte hledat na internetu a alespoň trošku se domluvíte některým ze světových jazyků, pojďte do toho a hledejte kulturní poklady za našimi hranicemi sami. Po prvním takovém zážitku už nebudete chtít přestat.
tovární budova

Co musíte vědět?

Většinu lístků si lze koupit nebo alespoň zarezervovat dopředu. Někdy Vám včasná objednávka může ušetřit i nemalé finanční prostředky, za které si pak v místě můžete zajít třeba na skleničku. Poohlídněte se po slevových pasech nebo návštěvnických kartách. Zvláště vstupy do muzeí a divadel bávají dostupné i s výraznou slevou. Ty nejlepší zážitky bávají i dlouho dopředu vyprodané. To platí zejména u koncertů a různých představní, takže neváhejte! Nebuďte skeptičtí, že to bude drahé. Možná ano, bude to dražší, než doma, ale pravděpodobně to prožijete jen jednou za život. Dokonce i sezení „na bidýlku“ si budete pamatovat do konce života. Neváhejte a poohlédněte se po tom pravém kulturním zážitku pro vás.

Perly Evropy, aneb co přidat na seznam

·         Vídeňské muzeum umění, které se pyšní celosvětovými unikáty ze všech období.

·         Vychutnejte si hudbu ve švýcarské KKL Luzern, která je z části pohlcena vodami jezera a nabízí tak jedno z akusticky nejdokonalejších prostředí na světě.

·         Milovníci opery jistě vědí, že nejlepší operní árie si poslechnou v milánské La Scale, ale co do kvality a výběru přinesou srovnatelné zážitky i londýnský Royal Opera House, francouzská Paris Opéra a nám geograficky bližší rakouská Vienna Staatsoper.

·         Fotografičtí nadšenci budou v sedmém nebi z týdenních fotografických kurzů pořádaných každoročně v chorvatském Dubrovníku. Rádi se k nim přidají i fanoušci ságy Hra o trůny, jejíž druhá sága byla točena v této destinaci a zájemci tak mohou jít ve stopách filmařů.

·         V polské Poznani se každoročně koná, dnes již kultovní Malta Festival, na kterém se potkávají milovníci moderní i alternativní hudby, art show, divadla, fotografie a grafického či vizuálního umění. Každý rok spojuje festival jeden konkrétní motiv, tentokrát je to osud, proč téma nevzít za své a nevyjet ze stereotypu všedních dnů do osudové Poznaně?
zábava na koncertě

·         Nezapomeňte na Paříž! Louver, Moulin Rouge, Invalidovnu nebo Notre Dame zná každý turista, na vás však může čekat zcela jiný zážitek. Objevujte francouzskou kulturu přes francouzskou kuchyni a staňte se na pár hodin nebo dní francouzským šéfkuchařem. Domů si pak místo magnetky s Eiffelovou věží přivezete originální recept.

·         Pokud jedete do Německa, pak musíte udělat zastávku v Hamburku. Zde se stále něco nového a neotřelého děje ve Fabrice a Stilwerku.