Plošina, horolezec nebo lešení

Při nahazování fasády, natírání či opravě okapů se neobejdete bez lešení. Jedná se o konstrukci, která pomáhá při práci na vyšších místech, dá se snadno a rychle složit a rozebrat. Prvně si musíte položit otázku, zda se vyplatí lešení koupit nebo bude výhodnější si ho jen zapůjčit. Cena nového o rozměru 100 m2 se pohybuje kolem 50.000,- Kč, co se týká pronájmu, tak za pouhý měsíc byste zaplatili zhruba mezi 10.000,- až 15.000,- Kč, a to včetně dopravy, montáže a demontáže. Cenu můžete srovnat pomocí internetu na stránkách jednotlivých stavebních firem, které pronájem lešení nabízí, a to i včetně jeho sestavení. Tyto společnosti by také měly mít proškolené pracovníky s platným lešenářským průkazem. Všechny typy lešení by měly být postaveny bezpečně na stabilním a rovném povrchu.
stará okna
1. Rámové
Modernější verzí lešení je rámové, k jeho sestavení postačí dvě osoby. Skládá se z nosných rámů z oceli a protiskluzových podlah a zábradlí. Výhodou je variabilní velikost, kdy lze lešení použít i v interiéru při malování či omítání. Pro menší opravy se dá využít tzv. pojízdné rámové lešení z hliníku, menší se dostane i pod úroveň dveří, větší dosáhne až do výše 14 metrů.
cihlová zeď
2. Systémové
Výhodné je systémové lešení, a to především díky malému množství dílů pro menší úpravy.
3. Trubkové
Nejčastěji používané lešení je trubkové, které patří mezi nejužívanější stavební konstrukce. Je vhodné i tam, kde jsou v terénu nerovnosti a využít se dá díky atypickým konstrukcím i u staveb historických či u členitých objektů. Základem jsou trubky, spojky a samozřejmě podlahy. K sestavení lešení jsou oprávněni tři až čtyři velmi zkušení pracovníci, kteří prošli příslušným školením, pro bezpečnost je důležité ukotvení a nosnost podlah. Nedílnou součástí je z důvodu maximální bezpečnosti i zábradlí.
Cena
Cena se odvíjí od čtverečních metrů, rozdíl je mezi plochou zakrytou a pracovní, kdy do zakryté se počítá lešení jako takové a do pracovní ta plocha, ze které je lešení dostupné, a to od země do posledního patra.