Domácí kosmetika šetří vaši peněženku

Proto abychom si mohli vyrobit doma svou vlastní kosmetiku, nemusíte být žádným vystudovaným chemikem. Naše babičky dříve používali pouze tu přírodní a podomácku vyrobenou. Jsou k tomu potřeba ty nejzákladnější suroviny, které má většina z nás běžně doma ve spíži. A pokud ne, lze je jednoduše zakoupit v obchodě nebo natrhat v přírodě.
Nejenže výroba domácích produktů šetří vaši peněženku, šetří i životní prostředí a planetu Zemi. Jelikož doma vyrobené produkty neobsahují žádné chemikálie, které by se dále vstřebávali do vaší kůže a tím do vašeho těla, jsou prospěšné i v tomto ohledu. Pokud v produktech použijete i bylinky, které mají léty osvědčené léčivé účinky, další přidaná hodnota je na světě.
prací prášek
Pokud si budeme chtít vyrobit bylinnou mast, pro její základ použijeme sádlo. Sádlo je dostupné jak v obchodních řetězcích, tak u lokálních dodavatelů, řezníků a podobně. Sádlo je položka, která nás bude stát pár korun. Sádlo používaly v dřívějších dobách naše babičky, dnes můžeme sádlo nahradit například i kokosovým olejem. Ten je sice o trošičku dražší, ale pořád je to levnější varianta v přepočtu na ceny za pleťové krémy v drogeriích.
Do mastí můžeme přidat již zmíněné bylinky jako je měsíček, kostival, svízel, jitrocel nebo konopí. Nejznámější z nich je měsíček lékařský, který má blahodárné účinky, zklidňuje a regeneruje pokožku. Působí i na podrážděnou či popálenou kůži. Hodí se pro všechny typy pokožky a lze jej používat denně.
měsíčková mast
Kokosový olej je známý svým všestranným využitím a nemusíme do něj už nic přidávat. Lze jej použít na pokožku celého těla i na vlasy, má hydratační účinek a vlasové vlákno dokáže regenerovat. Proto se často používá jako vlasová maska či zábal. V případě zubů má bělící účinek.
Nemalé peníze utratíme i za výrobky jako jsou prací prášky či aviváže. Jako aviváž můžeme použít ocet, který stojí jen zlomek toho, co drahé aviváže plné chemikálií. Ocet smícháme s vodou, v poměru 1:1. Nemusíme se bát octového zápachu, prádlo bude měkké a svěží. Pokud bychom chtěli přidat vůni, použijeme přírodní esenciální oleje, které prádlo krásně provoní. Prací prášek lze vyrobit smícháním 100 g nastrouhaného mýdla a 1 kg sody na praní (uhličitan sodný). Bezesporu levnější varianta než prací prášek z drogerie. Výroba není nijak časově náročná a ušetřené peníze můžeme použít jinak.