Divizna je nejen krásná rostlina

Jedná se o diviznu, které stačí k růstu kamenitá půda. Alenení to jen krásná a mohutná rostlina, nyní v létě zářící žlutými květy, které velmi rády opylují včely. Jedná se také po mnoho generací využívanou bylinu pro zdraví. Její nasušené květy, které se sbírají od května do září, slouží vnitřně k uklidnění kašle, při zánětu průdušek, chrapotu, ale mohou pomoci také zevně, při bércových vředech a hemoroidech.

Květ divizny

Divizna se dá také pěstovat na zahrádce

 
Jedná se o nenáročnou rostlinu, půda pro její pěstování může být chudá nejen na živiny, ale také i na vláhu. Přitom může být skutečnou okrasou naši zahrady. Co je pro možného pěstitele důležité, jedná se o rostlinu dvouletou, která v prvním roce vytváří růžici přízemních listů, které na podzim odumřou a do své krásy vyroste až druhým rokem.
divizna velkokvětá

Sběr, úprava a užití květů divizny

 
Květy se sbírají za suchého počasí, při sušení musíme dát pozor na velkou citlivost květů. Ty nejen, že při sebelehčích otřesech z rostliny opadávají, ale také při sušení za vlhkého počasí mohou zhnědnout, proto je dobré ihned po dosušení je dát do uzavřených nádob. Správně usušený květ by měl mít zlatožlutou barvu a medovou chuť. Dejte si ale pozor, abyste nesbírali na sušení tobolky se semeny, ty jsou jedovaté a v minulosti se dokonce používaly při pytlačení k omamování ryb. Květy obsahují slizovité látky, flavonoidy a kromě odkašlávání působí proti zánětům ústa hrtanu. Vnitřně se používají tři až čtyři čajové lžičky na čtyři deci horké vody. Necháme až patnáct minut louhovat a květy přecedíme přes jemné sítko, mají totiž malé chloupky. Kromě vnějších zábalů z usušených květů například u bércových vředů, můžeme neusušené, tedy čerstvé květy použít na výrobu přípravku na ošetření drobných ran a odřenin. Jak na to? Využijeme olivový olej, do kterého vsypeme čerstvé květy divizny. Oleje je asi jeden decilitr a květů jedna hrst. Sklenici uzavřeme a dáme na okno, které je dobře osluněné. Každý den obsah sklenice protřepeme a po třech týdnech přecedíme a dáme do lahvičky, kterou musíme uchovat v chladu a temnu. Kromě odřenin můžeme obsah využít také na štípnutí hmyzem.