Tomu se říká rada nad zlato

Dodneška si pamatuji, jak v dětství měli rodiče hluboko do kapsy a já při chození do turistického klubu se opravdu někdy styděla za to, v čem jsem šla. Dnes si říkám – hlavně, že jsem šla. Ale dovolilo mi to také poznat to, že pokud jste v přírodě a trávíte v ní opravdu celý víkend, prodloužený víkend nebo dokonce třeba tři týdny (jako na táboře), je opravdu zapotřebí být a mít kvalitní turistickou výbavu. Na tomto místě se vám to totiž tisíckrát vrátí.

turistické boty

Ono mít batoh narvaný vším potřebným je mnohem lepší a lehčí, když máte u něj kvalitní popruhy, popruh na bedra, odvětrávání zad a podobně. To samé platí – a možná dvojnásobně – o kvalitních botách. Když vyrazíte v pátek, těžko můžete vědět, jaké bude v neděli počasí a zda bude stejné v jednom koutě republiky, jako to, co vás pak bude čekat doma. A pokud rádi chodíte, kvalitní obutí je základ všeho.

pohorky

Děti budou odmítat, ale pak vám dají za pravdu

Ano, sami to známe – praktické věci děti prostě odmítají, ať už je to třeba helma na kolo nebo chrániče na kolena. Ale snažte se jim od začátku vštěpovat, že kvalitní trekové boty jim udělají skutečně dobrou službu. A to platí i pro vás. Víme, že vám asi jde na mysl to, že jsou ve vysokých cenách. Ale dejte si ruku na srdce – jak často si kupujete turistické boty? Jednou, dvakrát za 10 let? Někteří možná ani to ne. V dospělosti je výhodou, že vám velikost nohy stabilně zůstane u jednoho nebo maximálně dvou čísel. A třeba vás to ještě donutí – řeknete si – jé, mám ty nové turistické boty, musíme jet na výlet, nebo vyrazit někam na pořádný výšlap. Nebyli jste ještě nikdy třeba na Sněžce nebo na prameni Labe? Teď je ten správný čas vyrazit, venku už není takové horko, ale ještě není žádná zima, za okny propuká nádherný podzim, využijte toho. V listopadu si budete říkat – vyplatilo se to.