Proč je nutné začít dávat pozor na náš životní styl?

Před lety nebyly dostupné dnešní  vymoženosti v podobě smartphonů nebo počítačů, některé ještě ani neexistovali, a tak děti trávily spoustu času hraním si venku, většinu z těchto her tvořila právě pohybová aktivita, které dneska mají naopak zoufale málo. Proto je velmi důležité jak pro děti, tak i pro dospělé začít s omezováním našich současných ,,hraček“ a začít opět s vycházením do ulic.

děti s koly

Není vyjímkou vidět ještě děti v kočárcích jak drží smartphony, na kterých jim jede pohádka nebo písnička s obrázky, když pak dojdou z této procházky domů, sednou k televizi, aby mohly pokračovat se sledováním. Rodiče jsou spokojení, protože děti nezlobí a oni tak mají čas pro sebe nebo na domácnost. Bohužel si ale neuvědomují, kam tohle může vést.

Když děti dostanou svoje první telefony ještě před nástupem do školy, může to pro ně pak znamenat obrovské rozptýlení při učení nebo dělání úkolů. A nemůžou si pomoct, protože to je přece to na co jsou od malička zvyklé. A když už třeba úkoly dokončí, tak za odměnu opět vezmou do ruky telefon a budou hrát hry, které jsou dnes dostupné v takovém množství, o kterém se nám před pár lety ani nesnilo.
děti s notebookem

Velký problém pro ně pak nastává, když musí svůj telefon odložit. Děti vyrostou a rodiče by byli rádi pokud by se začaly zapojovat do domácích prací, což je kámen úrazu. Je to pro ně něco nového, stejně jako kdyby je chtěli rodiče vzít na výlet. Nechce se jim, nechtějí jít, nechtějí to dělat protože nemůžou u toho sledovat video nebo hrát hru na mobilu. Automaticky si k tomu vytvoří odpor. Ve škole to může být například tělocvik, který budou nenávidět. Což znamená negativní vztah k pohybu a sportu, který je pro naše zdraví, extrémně důležitý.

Obezita, která v poslední letech velmi narůstá, může být částečně tedy důsledkem právě tohoto. Proto bychom se všichni měli zamyslet jak vedeme své děti, jaký je jejich vztah ke sportu ale v neposlední řadě jaký je ten náš. Když nás děti nikdy neuvidií jít na procházku nebo si jít zacvičit, určitě nepůjdou ani ony.