Nestárnoucí juta

Juta je velmi levný přírodní materiál, ovšem s jedinečným kouzlem, jemuž propadli lidé již v době reálného socialismu. Tehdy se z ní zhotovovaly formou zájmové činnosti různé improvizace, když nebyl na trhu dostatek pěkného přírodního nábytku a bytových doplňků a dekorací. Trh tehdy nahradila lidová tvorba a dnes si tuto „retro dobu“ mnozí z nás připomínají právě vlastními nápady, i když samozřejmě z této tkaniny v obchodech naleznete celou řadu již vyrobených předmětů.

dekorace z juty

Juta a krajka – bílá krajka na okrajích jutové tkaniny, to je pastva pro oči. Objevuje se na prostírání, ubrusech, utěrkách, dečkách, šerpách, polštářích, přehozech a na dalších místech v domácnosti, kde vám nesmírně záleží na přirozeném vzhledu. Velmi často se tato kombinace využívá na svatbách a dalších oslavách, jako jsou narozeniny, zlaté svatby, promoce, maturitní a abiturientské večírky. Přirozená krása vás ohromí, přitom jde o řešení velmi levné, dostupné a snadno zhotovitelné i vlastníma rukama.

prostírání z juty

Juta a dřevo – tyto dva materiály se k sobě perfektně hodí vzhledem k jejich výraznému kontrastu a čistě přírodnímu původu. Dřevo s výraznými letokruhy může mít jakýkoli odstín a nikdy nepůjde o nudnou záležitost. Můžete v tomto stylu přetvořit i starý nábytek, částečně jej obložit jutou a využít dekorativních vlastností obou materiálů ve svůj prospěch. S jutou se dobře obkládají celé stěny, hodí se i pro povrchovou úpravu skříní na míru, nočních stolků, komod či konferenčních stolků.

Juta a bílá malba – o kontrastu bílé krajky a jutoviny jsme již hovořili a tento jev je možno zopakovat všude, kde jsou místnosti vymalované čistě bíle. K pastelovým barvám se tolik nehodí, a když už to musí být, tak lepší jsou studené barvy, jako je zelená a modrá. Ovšem s bílou malbou vynikne jakýkoli jutový doplněk, i kdyby to byla třeba jen obyčejná skleněná váza válcového tvaru s jutovým potahem.