Psi na prvním místě

Jak takové lidi, kteří svůj život zaměřili na život se psy, najdete? Celkem jednoduše. Jsou to jednak majitelé všech oficiálních chovatelských stanic a také lidé, kteří se věnují psům pro realizaci svých sportovních ambicí. Lidé, jejichž životní styl zcela ovládli pejsci, většinou chovají více psů. Svou pozornost jim přidělují rovnocenně, mezi všechny stejným dílem. Je to tak vždy. Když máte více psů, nikdy žádného nijak nezvýhodňujete, nepreferujete. To neznamená, že v psech tlumíte jejich přirozenou hierarchii. Naopak ji zcela respektujete a tím si zasluhujete respekt i od svých psů.

Domácí mazlík

 Nejlépe se tento životní styl demonstruje na Musherech. Lidé, kterým učaroval sport psích spřežení. Lidé zcela oddaní svým, až desítkám, psů. Tyto psy většinou nijak zvláště necvičí, nechávají jim záměrně vlčí svobodu. Potřebují je pouze přimět k tomu, aby běhali, táhli a znali povely nutné pro tažení saní. A věřte, že to není až tak složitý výcvik. Psi totiž sami o sobě milují běh. Jsou na to geneticky stavění. Mají v sobě 99% vlčího genomu. A vlci, jak známi, jsou schopni denně urazit značné vzdálenosti.

Závody

Zapřažení do saní, pro ně neznamená nějakou otravnou námahu, ale je to pro ně radost. Musher ze společné projížďky má také radost. Společně tedy tvoří radostný tým. Musher své psy má od začátku do konce. Sám je zpravidla rodí, sám je u jejich prvních samostatných krůčků, dohlíží na jejich zdárný vývoj a rozvoj. Po čase je začne i zapřahat a hledá pro ně v týmu ideální pozici. Ne každý pes se hodí na všechno. Musher je u všech problémů, které pejska v životě potkají. Léčí jejich onemocnění i případné poranění. Dohlíží na správnou životosprávu a také hlídá jejich váhu. A samozřejmě je trénuje. Společným vrcholem a zážitkem je účast na závodech, což psi milují. Bohužel bývá správný musher i u posledního vydechnutí svých psů. Věří, ale, že u něj prožili  šťastný a naplněný život.