Které „ekologické tašky“ jsou opravdu ekologické?

Pokud jdeme na nákup, obvykle jej musíme do něčeho dát. Nést ho jen tak v rukách rozhodně není ideální. I proto koneckonců existují tašky, které nám s tímto úkolem velmi pomohou. Na výběr máme hned z několika typů, každý si tak může vybrat ten, který mu bude nejvíce vyhovovat. Zde samozřejmě záleží na preferencích každého z nás a na tom, jaké hledisko preferuje. V dnešní době, kdy se do čela zájmu dostává stále více starost o životní prostředí, se staly hitem ekologické tašky. Snad každý větší obchodní řetězec se chlubí tím, že je u něj můžete získat. Jaká je ale pravda?

klasické papírové tašky

Není tomu tak dávno, co jsme právě z tohoto důvodu v obchodech našli prakticky jen papírový typ. Jeho výroba je totiž zdaleka nejekologičtější. Avšak na trhu se neuchytily, a ukázalo se, že ani s jejich ekologičností to není tak slavné. Problém se ukázal být především to, že se velmi snadno protrhly. Málokdy tedy vydržely více než jeden nebo dva nákupy. Bylo jich tedy potřeba vyrábět podstatně více, což samozřejmě vedlo k větší zátěži pro životní prostředí. Celkem rychle se tedy od nich upustilo.

slabší igelitová taška

Igelitové tašky takový problém nemají – při správném používání vydrží i několik let. Není jich tedy potřeba vyrábět tolik, takže i když je jejich výroba náročnější, je v konečném důsledku šetrnější. Avšak šetrnější neznamená šetrná. V současnosti jsou nejvíce ekologické pletené či látkové tašky. Ty jsou vyráběny s minimální zátěží pro životní prostředí, a vydrží skutečně dlouho. Navíc, pokud se zašpiní, lze je jednoduše vyprat. V obchodech je nenajdeme jen proto, že by se jim to nevyplatilo – vydrží příliš dlouho a jejich výrobní náklady jsou příliš velké. Proto je potřeba koupit si je zvlášť ve specializovaných obchodech. Ano, stojí více než igelitka u pokladny v supermarketu, ale vydrží mnohem déle. Navíc tím také pomáháte životnímu prostředí, což je rozhodně také nezanedbatelné plus.