Chytré vynálezy našich předků

Známé domácí přístroje, bez kterých si dnes snad už neumíme přestavit svoji domácnost, dříve neexistovaly a pokud ano, tak nebyly běžnými pomocníky. Taková zařízení jako je pračka, nebo vysavač nebyly v domácnostech našich babiček žádným standardem. Pročtěte si a připomeňme si zásadní okamžiky jejich objevů a vývoje.

žena ve spodním prádle
Luxujeme

První elektrický vysavač zkonstruoval H. C. Booth, anglický strojní a stavební inženýr. Svůj první vysavač nazvaný Puffing Billy si nechal patentovat v roce 1902. Američan J.M. Spangler, o šest let později sestrojil první přenosný vysavač.

Pereme

Americký inženýr a vynálezce A. J. Fischer sestrojil v roce 1907 první elektrickou pračku. Fisher patentoval pračku 9. srpna 1910. Pračka byla prodávána pod názvem Thor.

Žehlíme

Elektrické žehličky se objevily ve 30. letech. Výhodou byl termostat, který zabránil přehřátí a mohla se regulovat teplota, zlepšila se kontrola výstupu páry. Díky tomu došlo k jejímu rozšíření.

Ale nebyly to jen domácí spotřebiče, které ovlivnily tehdejší a potažmo i náš současný život. Ženy si chtěly práci nejen ušetřit, ale chtěly se také líbit. Ale takové věci, jako je kalhotový kostým, rtěnka, nebo řasenky kdysi znamenaly revoluci.


Husté řasy, rudá ústa, krásné vlasy, ladné nohy, schovaná ňadra a k tomu emancipace?!

Řasenka

V roce 1913 si nechal T. L. Williams patentovat řasenku ze směsi vazelíny a černého uhelného prachu, které byly smíchané v tuhou hmotu. Nanášela se malým štětečkem namočeným ve vodě.

Podprsenka

M. P. Jacobová ušila podprsenku pod večerní šaty společně se svojí služkou. Byly to dva kapesníky spojené růžovou stužkou. Ve 20. letech, byly podprsenky používány spíše k potlačení než ke zvýraznění ženských vnad.

Rtěnka

V roce 1915 byla představena další novinka oslavující ženskou krásu. Byla to předchůdkyně rtěnky, tyčinka krytá trubičkou, obsahující směs včelího vosku, olejů a barvících přísad.

praní prádla
Emancipace

Za symbol ženské emancipace se považuje kalhotový kostým. První ženou, která jej zařadila do svého šatníku byla Coco Chanel. A tento kousek se stal typickým pro Marlene Dietrich nebo Gretu Garbo.

Fén

Rok 1920 se zapsal do dějin prvním vysoušečem vlasů. Jmenoval se Cyclone a vyrobený byl z hliníku, nerezové oceli a součástek z chromu.

Silonky

V roce 1939 v laboratořích americké firmy DuPont vyvinuly tenké nylonové vlákno. A již 15. srpna 1940 první silonky ovládly americký trh. Během pouhých čtyř dnů se jich prodalo několik miliónů.